2015 m. gegužės 7–10 dienomis jau ketvirtą kartą šiauliečius ir miesto svečius pradžiugino tarptautinis Prano Stepulio kamerinių liaudies instrumentinės muzikos ansamblių konkursas-festivalis! Renginį tradiciškai organizavo Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų gimnazija, jį globojo Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis. Šis nuo 2004 metų Šiauliuose rengiamas projektas yra vienintelis tęstinis tarptautinis profesionalaus tautinio meno renginys Šiaurės Lietuvoje bei vienas iš keleto Baltijos regiono šalyse. Projektą remia Lietuvos kultūros taryba ir Šiaulių miesto savivaldybė.
Turėjome unikalią progą išgirsti pirmą kartą į festivalį atvykusius puikius atlikėjus: Timo Väänänen (kantelė, Suomija), Kateryna Bolkunevych (bandūra, Ukraina), taip pat klausytojus pradžiugino kuoklių ansamblis iš Rygos „Teiksma“, kanelių ansamblis (Estija), Kauno kanklių trio, na ir, žinoma, tradiciškai festivalio koncertus papuošė geriausi Šiaulių miesto atlikėjai: liaudies instrumentų ansamblis „Aušrinė”, Šiaulių miesto birbynių kvintetas, mūsų gimnazijos liaudiškos muzikos ansamblis „Jovarėlis” ir Šiaulių valstybinis kamerinis choras „Polifonija”. Koncertus šiltai ir profesionaliai vedė mūsų gimnazijos mokytoja R. Sližienė.
Festivalio atidarymo koncertas įvyko Šiaulių šv. Apaštalų Petro ir Pauliaus katedroje. Festivalio svečiai taip pat koncertavo Šeduvos šv. Kryžiaus atradimo bažnyčioje ir LRT tiesioginėje laidoje „Duokim garo“. Pakeliui į Lietuvos televiziją aplankėme prof. P. Stepulio amžinojo poilsio vietą Karveliškių kapinėse, Vilniuje. Keturias dienas trukęs konkursas-festivalis Šiaulių, Šeduvos gyventojams ir svečiams padovanojo net 7 profesionalius koncertus.
Miesto bulvare, prie P. Višinskio paminklo, visa gimnazijos bendruomenė, vadovaujama liaudiškos muzikos ansamblio „Jovarėlis”, dainavo, grojo, dailės mokytojų Justinos Šaltės ir Loretos Narušienės padedami supynėme margą tautų juostą ir šiauliečius bei miesto svečius pakvietėme į konkurso-festivalio renginius. O jie buvo skirti įvairaus amžiaus klausytojams. Nepamiršome ir mūsų mažųjų. Festivalio naujovė – edukacinis projektas miesto ikimokyklinio ir pradinio ugdymo įstaigų auklėtiniams. Šį projektą, vykusį pilnutėlėje Šiaulių apskrities P. Višinskio viešosios bibliotekos salėje, išradingai papuošė Šiaulių moksleivių namų vaikų ir jaunimo teatro studija „Kompanija šauni”. Na, o Pabaltijo jaunimas išbandė savo jėgas ir kūrybinę išmonę konkurse.
Prieš prasidedant konkursui Pastoraciniame centre prof. Prano Stepulio atminimą maldoje prasmingai pagerbė jo ekscelencija Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis.
Konkurse dalyvavo 31 kolektyvas (118 vaikų ir jaunuolių) iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos muzikos / meno mokyklų, konservatorijų bei akademijų. Dalyviai varžėsi 9 kategorijose, kurios buvo skirstomos pagal amžių, kolektyvo narių skaičių bei ansamblį sudarančius muzikos instrumentus (tradiciniai / ištobulinti).
Šis konkursas išsiskyrė iš kitų Lietuvoje ir svetur rengiamų ansamblinio muzikavimo konkursų tuo, kad dalyviai turėjo iš anksto pasirodymui parengti privalomą improvizaciją pagal konkurso nuostatuose nurodytą vieną iš keturių lietuvių liaudies melodijų. Buvo ypatingai įdomu klausytis, kaip lietuvių liaudies melodijų temomis improvizuoja latvių ir estų atlikėjai.
Dalyvių pasirodymus vertino 5 šalių tarptautinė žiuri: Latvijos J. Vitolio muzikos akademijos docentė Teiksma Jansone (Latvija), J. Sibelijaus muzikos akademijos lektorius, meno daktaras Timo Väänänen (Suomija), Meno licenziatė, bandūros atlikėja, operos solistė Kateryna Bolkunevych (Ukraina), muzikos magistrė, Talino muzikos mokyklos kanelės mokytoja Ella Maidre (Estija). Vertinimo komisijai pirmininkavo mūsų gimnazijos mokytoja ekspertė, Lietuvių liaudies instrumentinės muzikos draugijos „Kanklės“ Šiaulių krašto pirmininkė Regina Vaišnorienė.
Džiugu, kad konkurse puikiai mūsų gimnaziją atstovavo kanklių ansamblis (A. Vaitkevičiūtė, R. Petraitytė, O. Šidlauskaitė, G. Tautkutė, L. Žalytė, G. Gelžinytė; mokytoja R. Vaišnorienė) ir tapo I vietos laureatu, šis ansamblis taip pat apdovanotas diplomu už geriausią baroko epochos kūrinio atlikimą. Birbynininkų duetui (K. Bernotas ir G. Barauskis; mokytojas A. Bernotas) atiteko II laipsnio diplomas, o mišrus trio (T. Lapinskis, G. Tautkutė ir L. Žalytė; mokytoja L. Andriuškienė) tapo konkurso diplomantais.
Visi konkurso dalyviai buvo apdovanoti renginio rėmėjos UAB „Rūta“ įsteigtais saldžiais prizais bei mūsų gimnazijos dailės metodinės grupės mokinių specialiai konkursui pagamintais keramikos suvenyrais.
Renginio organizatoriai, nepaisydami gana užimtos konkurso-festivalio dienotvarkės, surado laiko ir svečių laisvalaikiui. Džiaugėmės Šeduvos malūnu ir jo aplinka, pasigrožėjome margaspalvių tulpių jūra Burbiškio dvare. Festivalio baigiamasis koncertas įvyko koncertų salės „Saulė“ Vitražų salėje. Šio koncerto metu festivalio svečių laukė dar viena staigmena – Šiaulių universiteto Menų fakulteto Dailės katedros magistrantės Akvilės Raščiūtės renginio metu piešiami atlikėjų draugiški šaržai, kurie mūsų svečiams subtiliai primins apie šį festivalį. Su klausytojais konkursas-festivalis atsisveikino neilgam – iki 2017 m.
Esame nuoširdžiai dėkingi mūsų rėmėjams, partneriams ir visiems prisidėjusiems prie šio renginio organizavimo!