Šiais mokslo metais gimnazija kartu su partneriais įvykdė programos Nordplus Junior projektą „Combining the Arts“ (Menų derinimas). Projekto vadovas – Švedijos Tornaby Kulturakademin mokyklos mokytojas Duncan Kemp, vienas iš koordinatorių – mūsų gimnazijos projektų vadovas Zenonas Ripinskis.
Balandžio 7–12 dienomis Švedijoje Tornaby miestelio Kulturakademin mokykloje įvyko pirmasis keturių partnerinių mokyklų – Jelgavos Spidolos valstybinės gimnazijos, Molėtų rajono Alantos gimnazijos ir Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų gimnazijos atstovų susitikimas. Penki I ir II gimnazijos klasių mokiniai su mokytojomis Justina Šalte ir Daiva Dijokiene įveikė ilgą kelionę į Šiaurės Švedijos Laplandijos regioną. Iš Rygos atskridus į Stokholmą, kito skrydžio į Umea miestą reikėjo laukti šešias valandas. Kad laukimas neprailgtų, greituoju traukiniu nuvykome pasivaikščioti po Stokholmo centrą, stebėjome Karališkųjų rūmų sargybos pasikeitimą.
Sėkmingai atskridę į Umea miestą, apsistojome viešbutyje, sočiai pavakarieniavome ir ėjome ilsėtis, nes kitą dieną laukė 6 valandų kelionė autobusu į Tornaby miestelį.
Atvykus mus džiaugsmingai pasitiko šeimininkai švedai. Truputį pailsėjus, mokiniai buvo įtraukti į įvairias susipažinti padedančias veiklas. Buvo smagu stebėti, kaip greitai skirtingų šalių mokiniai susidraugavo, kartu vaidino, dainavo ir šoko.
Švedų mokykloje veiklas vykdėme penkias dienas, per kurias mokiniai buvo supažindinti su samių kultūra, audė raktų pakabukus, drožinėjo peiliukus, darė papuošimus iš elnio ragų, žaidė stalo žaidimus, darė koliažus, stebėjo cirko vaidinimą, po kurio galėjo pabandyti įvairių cirko akrobatinių pratimų, taip pat galėjo išmėginti savo gebėjimus slidinėjimo trasose.
Mokiniai mokėsi groti melodiją plastikiniais vamzdeliais, kurie skleidžia skirtingus garsus, ją grojo ir baigiamojo koncerto metu.
Mūsų mokiniai pristatė Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų gimnaziją, Adrijus ir Ervidas Balčiūnai akordeonais pagrojo nuostabų kūrinį – L. Boellmann „Tokatą“ iš „Gotikinės siuitos“, po to kartu su smuikininke Deimante Laurinaityte pagrojo lietuvių liaudies šokį „Dirižablis“, o Mėja Kančauskaitė ir Nida Tamošaitytė mokė šį šokį pašokti.
Ypač smagi veikla buvo maisto gaminimas lauke, kai mokiniai valgį turėjo pasigaminti patys ir dar prie viso to iš daržovių sukurti paveikslą.
Po tiek veiklų, vėl įveikę ilgą kelionę, pilni įspūdžių sėkmingai grįžome namo ir pradėjome ruoštis priimti projekto partnerius į savo gimnaziją.
Tačiau prieš atvykdami į Šiaulius visi projekto dalyviai kartu su mūsų gimnazijos penkiais mokiniais ir mokytojomis Justina Šalte ir Diana Stelmakovaite gegužės 26 ir 27 dienomis dalyvavo partnerių susitikime Jelgavoje (Latvija). Pirmąją dieną Jelgavoje, sekmadienį, pataikėme į miesto šventę, hole Mitava stebėjome liaudiškus latvių šokius. Dalyvavome Roko mokyklos atsiskaitomajame koncerte, kur mokiniai atliko gerai žinomas roko balades. Aplankėme miesto bokštą, kuriame įrengtas modernus muziejus padėjo pažinti Jelgavos miesto istoriją. Taip pat lankėmės Pasta saloje, kurioje buvo galima stebėti laukinius žirgus.
Pirmadienį pradėjome ekskursija po Jelgavos Spidolos valstybinę gimnaziją. Dizaino kabinete visi projekto dalyviai ant medžiaginio maišelio sukūrė mini paveikslus labai įdomia technika. Mokyklos kieme mokiniai turėjo dramos užsiėmimus, o tuo metu mokytojai direktorės kabinete dalijosi gerąja patirtimi. Po pietų vykome į Didįjį Kemerų pelkės lentinį taką, kur, kaitinant saulei iki 29 laipsnių šilumos, sėkmingai įveikėme 4 kilometrų trasą. Po to vykome prie jūros, kur vyko šokio, dainavimo, vaidinimo ir žemės menų veiklos.
Gegužės 28 ir 29 dienomis visi projekto partneriai atvyko į Šiaulius, pakeliui aplankydami begalinį įspūdį palikusį Kryžių kalną. Svečiai, apsistoję viešbutyje ir papietavę, įsijungė į įvairias pažintines kultūrines veiklas mūsų gimnazijoje. Svečius pasitiko ir pasveikino gimnazijos direktorė dr. Regina Marozienė, kuri svečiams įteikė dovanėles, surengė ekskursiją po gimnaziją. Muzikiniais kūriniais ir šokiais tarptautinio projekto dalyvius pasveikino liaudiškos muzikos ansamblis „Jovarėlis“, mažieji folklorinio ansamblio atlikėjai, trečiokai šokėjėliai. Po to vykusių užsiėmimų metų svečiai patys mokėsi pagroti lietuvių tradiciniais instrumentais, jiems padėjo mokytojos R. Vaišnorienė ir R. Marozienė; šoko lietuvių tradicinius šokius, kuriuos mokė mokytoja J. Butenienė.
Vakare projekto „Combining the Arts“ dalyviams buvo surengta ekskursija į Baltų kultūros centrą ir po Šiaulių centrinę dalį.
Trečiadienį pedagogai dalyvavo apskritojo stalo diskusijoje gimnazijos bibliotekoje. Vėliau projekto dalyviams buvo surengtos dailės kūrybinės pamokos: mokytojas Vilius Šliuželis keramikos pamokoje mokė nulipdyti šmaikštų portretą. Ši užduotis sukėlė daug teigiamų emocijų ir nepaliko abejingų. Mokytojos Justina Šaltė ir Diana Stelmakovaitė papasakojo, kas yra abstraktus menas. Mokiniai, įkvėpti trijų skirtingų muzikos stilių, turėjo sukurti abstrakčius paveikslus. Mokytojos Janina Budrienė ir Justina Šaltė padėjo mokiniams pasidaryti prisiminimo apie projektą ženklelius.
Po pietų vykome į edukacines veiklas Žaliūkių malūnininko sodyboje, kur kepėme duoną, žaidėme lietuvių liaudies žaidimus, šokome liaudiškus šokius. Vakare projekto partneriai varžėsi Nidos Tamošaitytės ir Deimantės Laurinaitytės parengtame „Protų mūšyje“ ir klausėsi mokinių koncerto, kurį suorganizavo ir vedė Ervidas Balčiūnas. Svečiai iš Švedijos, Latvijos ir Lietuvos džiaugėsi galimybe aplankyti Šiaulius ir mūsų gimnaziją, užmegzti naujas pažintis.
Gegužės 30 ir 31 dienomis visi projekto dalyviai išvyko į Molėtų rajono miestelį Alantą, kuriame taip pat vyko įvairios veiklos: ekskursija po mokyklą bei mokyklos pristatymas direktorės kabinete. Aplankėme Alantos dvarą, kuriame yra biblioteka, o joje nuo 1963 m. veikia kraštotyros muziejus. Neoromaninio stiliaus Alantos Šv. apaštalo Jokūbo bažnyčioje Adrijus Balčiūnas visus nustebino grojimu vargonais. Po pietų aplankėme labai įspūdingą ir modernų Lietuvos etnokosmologijos muziejų.
Kitą dieną vyko šokių ir akrobatikos pamokėlės mokykloje. Alantos mokyklos mokiniai surengė nuostabų koncertą, po jo vyko išmokto šokio filmavimas mokyklos kiemelyje.
Po skanių pietų išvykome į Molėtų turizmo ir verslo informacijos centrą, kur buvome paskirstyti į dvi grupes. Viena grupė liko centre stebėti virtualaus turo laiku per visą Molėtų istoriją. Su virtualios realybės technologijos šalmais nusikėlė beveik 3 tūkstančius metų atgal ir žingsnis po žingsnio virtualioje realybėje keliavo iki dabartinių laikų. Kita grupė išėjo į pažintinį turą po Molėtus ir turėjo pasidaryti asmenukes prie žymių objektų ir siųsti į centrą, kad gautų kitas užduotis. Po to grupės apsikeitė veiklomis. Po smagių nuotykių Molėtuose išvykome apžiūrėti Videniškių vienuolyno muziejų, kuriame kūrėme mozaikų miniatiūras.
Vakare vykusį smagų barbekiu vakarėlį, deja, anksčiau nei buvo planuota, užbaigė be galo smarki liūtis su perkūnija ir kruša, bet tai visiškai nesugadino nuotaikos, o visiems sukėlė dar daugiau emocijų.
Po tiek veiklų ir buvimo kartu buvo sunku su partneriais išsiskirti. Atsisveikinimas buvo sunkus, su ašaromis ir ilgais apsikabinimais bei pažadais toliau bendrauti, susirašinėti ir viltis, kad kažkada vėl susitiksime.
Mokytoja Justina Šaltė