Kovo 2 dieną 3 klasės mokiniai vyko į Žaliūkių vėjo malūną. Tą dieną pamokų nebuvo, ji buvo skirta kultūrinei-pažintinei veiklai „Diena muziejuje“.
Diena prasidėjo edukaciniu užsiėmimu „Daraktorinė (Slaptoji) mokykla“. Tai pamoka-žaidimas atkurtoje XIX a. slaptojoje lietuviškoje mokykloje. Mokiniai pamatė grifelines lenteles, lietuviškas maldaknyges, kurios buvo naudotos per lietuviškos spaudos draudymetį. Muziejininkė papasakojo apie knygnešius, „daraktorius“ bei lietuviškos mokyklos istoriją spaudos draudimo laikotarpiu. Mokiniai sužinojo, kokios bausmės grėsdavo mokiniams, išdrįsusiems prakalbėti surusintose valstybinėse mokyklose, patys pabandė paklūpėti ant žirnių. O įdomiausia buvo pasimokyti rašyti žąsies plunksna.
Pasisvečiavę „daraktorinėje“ mokykloje vykome kepti duonos. Muziejininkė Laimutė papasakojo apie rugių sėjimą, kūlimą, malimą, duonos raugimą ir užmaišymą. Susėdę prie karščiu alsuojančios krosnies, mokiniai klausėsi pasakojimo apie senolių duonos kepimo papročius ir pagerbimo ritualus, šeimos tradicijas, susipažino su senoviniais buities rakandais. Muziejininkė parodė, kaip daromas duonos kepalas ant ližės. Ji vilgo ranką vandenyje ir dalija visą duoną į tiek dalių, kiek kepalų bus kepama. Duona kepaluojama ant medinės ližės. Ližės galva išklojama lapais: klevo, ąžuolo, ajero, kopūstlapiais. Po to kiekvienas vaikas formavo, puošė ir kepė savąjį duonos kepalėlį ir, žinoma, ragavo duonelę, užteptą sviestu ir pabarstytą maltais linų sėmenimis ar kanapėmis.
Vaikai nuoširdžiai džiaugėsi pačių rankomis suformuotais, šviežiai iškeptais, kvepiančiais, garuojančios duonos kepalėliais, kuriuos gražiai, pagarbiai įpakavę į popierinius maišelius skubėjo parvežti namiškiams.
3 klasės mokytoja Aušra Adomaitytė