Išvyka į V tarptautinį Jashos Heifetzo konkursą Vilniuje

Grupė šiauliečių – smuiko mokytojų ir mokinių lankėsi V tarptautiniame J. Heifetzo smuikininkų konkurse, kuris vyko Vilniuje vasario 13–19 dienomis.

„Žymus smuikininkas Davidas Oistrachas yra pasakęs, kad gerai grojančių smuikininkų yra daug, bet Jasha Heifetzas – tik vienas. XIX a. gali didžiuotis turėjęs Nicolo Paganini, o XX a. – J. Heifetzo šimtmetis. Niekas šito negali užginčyti. Laikas eina, visame pasaulyje yra J. Heifetzo vardo draugijų, tačiau jo vardo konkursas vyksta tik Lietuvoje, Vilniuje, jo gimtajame mieste. Džiugu, kad šis renginys metai iš metų tobulėja, darosi itin įdomus. Manau, jo laukia didelė ateitis“, – sakė vienas konkurso iniciatorių ir pirmųjų organizatorių, LMTA profesorius Jurgis Dvarionas.

Gimęs 1901 m. daugelio tautų numylėtame, o žydų net „Lietuvos Jeruzale“ pramintame Vilniuje, smuikininkas Jasha Heifetzas visą gyvenimą atmintyje išsaugojo savo namų gyvenimo ir muzikavimo tradicijas. Pradėjęs muzikos karjerą Kaune (1907 m.) kaip šešiametis vunderindas, Europinį pripažinimą pelnė Berlyne (1912 m.), o pasaulinę šlovę – Amerikoje, nuo 1917 m. jam tapusioje antrąja tėvyne. J. Heifetzo meistriškumas tapo etalonu, į kurį lygiuojasi visi šių laikų smuikininkai.

Konkursas rengiamas kas 4 metai nuo 2001 m., kai visas pasaulis šventė 100-ąsias J. Heifetzo gimimo metines. Šiemet norą dalyvauti konkurse pareiškė net 169 smuikininkai iki 27 metų amžiaus iš 42 pasaulio valstybių. Groti antrajame ture komisija pagal įrašus atrinko 35 dalyvius, tarp kurių 6 lietuviai.

Mūsų gimnazijos bendruomenė turėjo progą gyvai paklausyti konkursantų iš LMTA – lapkritį ir gruodį gimnazijoje koncertavo Ieva Daugirdaitė, Julija Ivanovaitė, Konrad Levicki. Mes lankėmės antrojo turo perklausose. Atlikėjai stebino grojimo kokybe (ypač kiniečiai, korėjiečiai, japonai), intelektu, emociniu kūrybiniu polėkiu. O per pertraukėles žiūrovai „reiškė užuojautą“ 7 narių tarptautinei komisijai – kaip atrinkti geriausius, kai toks neįtikėtinai aukštas grojimo lygis?

Trečiame ture su simfoniniu orkestru grojo 6 finalininkai, kurie ir pasidalino konkurso 20 000 eurų prizinį fondą. Tai B. Petrauskas (Lietuva), Y. Arai (Japonija), S. Starikov (Rusija)  ir net trys 17-mečiai: R. Fukuda, M. Ozeki (Japonija), D. Udovychenko (Ukraina). I-oji premija teko Y. Arai, II-oji – D. Udovychenko, III-oji – R. Fukudai.

Grįžome perpildyti įspūdžių, pabuvoję neįtikėtinoje elitinėje smuiko muzikos „puotoje“. Beje, smuiko muzikos mylėtojai yra be galo dėkingi organizatoriams už galimybę visą konkursą stebėti virtualiai internete.

Styginių instrumentų metodinės grupės pirmininkė Marytė Minčiūnienė

Kategorijos: Uncategorized.

Komentavimo galimybė išjungta.