Mindaugas Bačkus

Šis nė akimirkai nenustygstantis atlikėjas, regis, akimoju užvaldo visą sceną, o įvairiausi stiliai ir muzikos perteikimo formos jam paklūsta pavydėtinai lengvai. Mindaugas Bačkus – vienas geriausių Lietuvos violončelininkų, koncertuojantis visais įmanomais amplua: ir kaip solistas, ir kaip ansamblių bei orkestrų narys. Jo muzikinių interesų horizontai nepaprastai platūs: nuo baroko iki šiuolaikinių opusų, nuo tradicinio violončelės skambesio iki elektroakustinių eksperimentų ir dalyvavimo teatro projektuose. Violončele Mindaugas nuolat siekia atverti vis naujus garso pasaulius, dėl to jam yra tekę bendradarbiauti su žymiais dabarties kompozitoriais, džiazo muzikantais, baroko muzikos ansambliais, teatrais ir šokio trupėmis.

Sceniniame atlikėjo gyvenime nuolat kartojasi dvi temos: baroko ir šiuolaikinė muzika. Kaip barokinės violončelės meistras, Mindaugas buvo kviečiamas į Baltijos šalių baroko orkestrą ir konsortą „Brevis“. Nuo 2003 iki 2009 metų jis grojo styginių kvartete „Chordos“, o nuo 2006-ųjų yra „Nepaklusniųjų ansamblio“ narys. Su šiais kolektyvais jis atliko daugybę XX ir XXI amžių muzikos, dalyvavo šiuolaikinės muzikos ir džiazo festivaliuose Lietuvoje, Jungtinėse Valstijose, Vokietijoje, Austrijoje, Švedijoje ir Norvegijoje.

Mindaugas yra išleidęs dvi kompaktines solo plokšteles: „el cello“ (2005) ir „Pas de deux“ (2007). Jose skamba šiuolaikinių lietuvių kompozitorių muzika, o kai kurie kūriniai parašyti specialiai Mindaugui.

Gimęs muzikantų šeimoje Vilniuje, gimtajame mieste Mindaugas Bačkus baigė iš pradžių M. K. Čiurlionio menų gimnaziją, o vėliau – Lietuvos muzikos ir teatro akademiją. Dvejus metus (1999–2001) studijavo Karališkajame muzikos koledže Mančesteryje, kur jo mokytojais buvo pasaulinio garso violončelininkai Ralphas Kirshbaumas ir Karine Georgian. Bestudijuodamas jis ne kartą koncertavo Anglijoje ir Škotijoje. Be to, Mindaugas tobulinosi meistriškumo kursuose Vokietijoje, Olandijoje, Jungtinėje Karalystėje ir JAV; kursus vedė Anner Bylsma, Viola de Hoog, Tsojoshi Tsutsumi, David Geringas ir kiti meistrai.

Jam yra tekę groti kameriniame orkestre „Kremerata Baltica“, Lietuvos kameriniame orkestre, Vilniaus kameriniame orkestre (1993‒1996) ir Lietuvos valstybiniame simfoniniame orkestre (1996‒2005; violončelių grupės koncertmeisteris nuo 1998). Mindaugas noriai imasi ir pedagoginio darbo: nuo 2007 metų jis dirba violončelės mokytoju Nacionalinėje moksleivių akademijoje, kurią įsteigė Mstislavo Rostropovičiaus labdaros ir paramos fondas.

Kai 2009 metais Mindaugui buvo pasiūlytos Klaipėdos kamerinio orkestro meno vadovo pareigos, jis persikėlė gyventi į uostamiestį. Be to, čia jis dėstė Stasio Šimkaus konservatorijoje (2010‒2014) ir Eduardo Balsio menų gimnazijoje (2010‒2014), o Klaipėdos universiteto Muzikos akademijoje dirba nuo 2010-ųjų iki dabar.

Jis buvo kviečiamas vesti meistriškumo kursus Airijos muzikos akademijoje (2014), Krokuvos muzikos akademijoje (2016), o Augusto Dombrovskio tarptautiniame konkurse Rygoje (2017) buvo žiuri komisijos nariu.

Kartu su Klaipėdos kameriniu orkestru jis dalyvavo festivalyje „Murten Classics“ Šveicarijoje, Davido Geringo jubiliejui skirtose iškilmėse Berlyno filharmonijoje, koncertavo Ciuricho „Tonhalle“ ir Uolos bažnyčioje Helsinkyje.

Mindaugo rūpesčiu 2017 metais Klaipėdoje pirmą kartą surengtas tarptautinis violončelės festivalis ir konkursas. Į savaitę trukusį debiutinį renginį suvažiavo daugiau kaip šimtas profesionalių muzikų, studentų ir moksleivių. Šįmet Mindaugas mėgins žengti dar toliau: jis ketina Klaipėdoje suorganizuoti pirmąją tarptautinę violončelės akademiją, kurios metu violončelėmis bus griežiama ir koncertų salėse, ir pačiose netikėčiausiose vietose.

Profesionaliojoje scenoje Mindaugui yra tekę koncertuoti su daugybe žinomų atlikėjų: Davidu Geringu, Mirga Gražinyte-Tyla, Andresu Mustonenu, Mūza Rubackyte, Reinhardu Goebeliu, Alexander Paley, Svenu Helbigu, Geiru Draugsvollu, Kasparu Zehnderiu, Dmitrijum Sinkovskiu ir kitais.